Pula - město plné historie

Pula je největší a nejstarší město Istrie, takže i počet obyvatel kolem 70 tisíc tomu odpovídá a zdejší noční podniky nemají na Istrii konkurenci. Do tohoto letoviska se dostanete pohodlně autem a cesta má cca 700 km. Můžete také cestovat lodní dopravou přes Benátky a Zadar až na Mali Lošinj, popřípadě lze i letecky www.croatiaairlines.com.

Město Pula; Zdroj: kroati.de

Do povědomí se vám dostane díky starému Amfiteátru Arena Pula, který je dominantou města a veškeré kulturní dění se soustředí právě sem. V červenci se koná filmový festival, Festival populární hudby, během srpna festival rokové hudby.

Pokud si tedy z pláže uděláte výlet do města, tak kromě Arény narazíte na Vítězný oblouk Sergiů, na který navazovala městská brána a celý komplex městských hradeb, které byly posléze strženy, aby se mohlo město rozrůstat. Za obloukem začíná pěší zóna Sergijevaca, po které si prohlédnete historické jádro Puly.

Starověké náměstí Forum s chrámem Augusta, který dost utrpěl bombardováním za války, ale pěkně se podařil zrekonstruovat. Také si zde můžete všimnout staré radnice a pokud hledáte mozaiku, tak ji zcela jistě najdete v městské katedrále a kaply sv. Marie Formoské. Ta je otevřena jen v létě a pořádají se zde výstavy obrazů.

Arena v Pule; Zdroj: istrian7.de

Pula přímo nemá městské pláže, autobusem se dá však během chvilky dojet k letoviskům na poloostrově Verudela. Okolí je tvořeno převážně nížinami, takže nečekejte dramatické scenérie. Dubové lesy ustupují borovým hájům a křovinám, což je sice škoda, ale pokud nejsem ve stínu palmy, tak mi je to celkem jedno.

Ubytování zde najdete hodně. Hotel Histria dominuje a pro náročné je zde wellness a tenisové kurty. Do vody se dostanete z betonových plat anebo z jedné malé oblázkové pláže hned u hotelu. Jestli nehledáte drahý luxus, je tu pro vás vedle ležící 3* hotel Palma a nebo 2,5* hotel Brioni.

Ubytování v oblasti Istrie v hotelu nebo apartmánu.

Hotel Histria; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

Autem si můžete zajet do přírodní rezervace na poloostrově Premantura, která leží asi deset kilometrů jižně od města. Menší pláže jsou vhodné i pro děti a tělesné postižené. Ubytování tu najdete jen velice jednoduché a rezervace si spíše zakládá na tichu a kráse přírody, než na masové turistice.

Ještě jižněji odtud je poloostrov Kamenjak se stejnojmenným mysem, kam se jezdí mladí lidé potápět a skákat ze skal. Jsou zde mělké jeskyně a nejvíce přitahuje pozornost jeskyně Kolumbarica vysoká 10 metrů.

Mys Kamenjak; Zdroj: istrian7.de

Mohlo by vás zajímat...

  • Poreč, nejnavštěvovanější město Istrie

    Poreč vám bude z letadla připadat stejný jako sousední letovisko Rovinj. Na dovolené si sami ověřte, co je na tom pravdy. Pláže jako všude na Istrii nabízí vysokou kvalitu a děti se určitě nebudou nudit v Dinoparku nebo na Motodromu.
  • Umag - první letovisko Istrie

    Severní část Chorvatska je pro turisty velkým lákadlem. Jsou tu resorty pro rodiny s dětmi a díky skalnatému pobřeží krásná voda na koupání a šnorchlování.
  • Rabac -rodinná atmosféra menšího letoviska

    Rabac je malé, malebné letovisko na východě istrijského poloostrova a i když není tak velké jako jiná letoviska Istrie, nebudete o nic ochuzeni. Prostorné oblázkové pláže označeny Modrou vlajkou už sami o sobě zvou k dovolené.