Plavme se na ostrov. Ale který?

Chorvatské ostrovy - každý je jiný

Počasí stálé, příroda nádherná a lidí méně. Chorvatské ostrovy jsou rozdílné, ale všechny mají své kouzlo. Vyberte si jeden z nich. Chorvatsko má 1185 ostrovů, z nich 47 jich je obydlených. Je těžké mezi nimi vybrat místo pro vaši dovolenou, která je u většiny z nás vždy krátká. Pro vaši jednodušší orientaci jsme připravili tento krátký přehled.

Ostrov Mljet, pláž Blače; Zdroj: mljet.hr

Ostrov Vis – sem se jezdí za vínem, rybami a mořskými plody

Nabídka ubytování na ostrově Vis.

Ostrov je nejdále od chorvatského pobřeží. Nejvíce známý je panenskou přírodou, jeskyněmi Modra, Medvidina a Zelena. Pyšní se historickým městem Komiža a Vis. Zdejší kopce jsou pokryty vinnou révou, citrusovníky a palmami.

Ostrov není místo pro zábavu, je to místo pro strávení klidné dovolené. Místní levné a chutné jídlo od přátelských rybářů vás nadmíru uspokojí. Turisté si zde mohou chytit i svou vlastní rybu a naučit se ji dobře připravit. Víno, které určitě ochutnejte – bílé Vugava a známý likér Rogačic, vyrobený z ovoce chlebovníku.

Ostrov Vis; Zdroj: tz-vis.hr

Ostrov Rab – pro milovníky slunce, zejména nudistů

Zde vás čekají idylické zátoky, borové lesy a památky. Ostrov má jedny z nejkrásnějších pláží. Na západě jsou kamenité, na východě štěrk a na severu písek. Písečné pláže jsou zde: Paradise beach v blízkosti Loparu a v blízkosti Supetarská Draga a Barbat. Bez plavek se zde „opéká“ na plážích Sahara, Ciganka a Stolac v blízkosti Loparu.

Ostrov Pag – voní sýrem

Jako ostrov patří k těm více obydleným a náležitě využívá všechny možnosti cestovního ruchu. Jsou zde četné pláže písečné i oblázkové, kilometry kamenných zdí a prastaré olivové háje. Ve vzduchu cítíte šalvěj a sýr. Ochranou známku zde má ovčí sýr, krajka, mořská sůl odpařená klasickou metodou, jehněčí maso na ohni, domácí bílé víno, uzená šunka a olivový olej. Sýr se těší největší oblibě, který je zvláštně tvrdý a slaný. Přijde k chuti po některém z mnoha večírků na pláži. Chorvatská Ibiza a přímo beach party Zrče v Novalji jsou pro mladé jako magnet.

Ostrov Mljet – jeden z deseti nejkrásnějších na světě

Většina ostrova je národní park a nejvýznamnější chráněná oblast v jižní Dalmácii. Zajímavé jsou dva hluboké zálivy, které jsou s mořem spojeny extrémně úzkým průlivem a můžeme je nazývat jezery – jmenovitě Veliko a Malo. Pobřeží je skalnaté s četnými jeskyněmi a útesy. Procházet se zde můžete ve stínu mnoha stromů po vyznačených cestách a jezdit na kole kolem břehu jezera. Ostrov, navzdory rostoucí popularitě, působí vedle ležící Korčuly jakou poušť.

Ostrov Mljet; Zdroj: mljet.hr

Ostrov Hvar – ostrov splněných snů

Levné ubytování na ostrově Hvar

Punc jedinečnosti je v bohaté historii ostrova. Harmonicky vystavěné sakrální památky, muzea a fasády domů budou poutat váš pohled. Vonět to zde bude po levanduli, jako v Provence. Ostrov je známý svým příznivým mírným klimatem a teplota už na jaře vás bude bavit, ostrov patří k nejslunečnějšímu v Chorvatsku. Hvar je prostě vytříbený životní styl, zábava, proto tento ostrov nemůžete minout. A kdo chce klid až na půdu, tak se podívejte do této oblasti po tzv. Robinsonádách, je jich tu hodně.

Ostrov Hvar – pláž Lušišce; Zdroj: otok-hvar.hr

Ostrov Brač – pro milovníky vodních sportů

Největší ostrov Chorvatska, ostrov kamene a větru. Po staletí se ve zdejším lomu těžil kámen, který vytvořil mnoho slavných budov. A větru proto, protože nikde na Jadranu nefouká tak dobře, jako na kanálu mezi Bračem a Hvarem, podle slov surfařů. Obzvláště na světoznámé písečno-oblázkové pláži Zlatni rat, jejíž vzhled se mění v závislosti na směru větru a vln. Vynikající podmínky jsou zde i pro potápění, jízdu na mořském kajaku, wakeboarding a další vodní atrakce. Ubytování all inclusive je zde standardem.

Ostrov Paladruža – extrémní izolace

Ne tak známý ostrov patří do souostroví stejného jména a má délku 1 400 metrů. Nad ostrovem se zvedá impozantní 91 metrů vysoký maják a kromě správce majáku zde nežije nikdo jiný. Ubytovat se tedy můžete jen v majáku, který nabízí dva apartmány pro čtyři osoby a pozor, musíte si přivézt i vlastní jídlo, žádný obchod zde samozřejmě není. Nohy nahoru a koukat z majáku na moře a do krajiny, to je aspoň relax. Palagruža je přírodní rezervace s mnoha endemickými druhy rostlin a živočichů. Za poplatek je možná prohlídka celého ostrova a dalších ostrůvků v souostroví. Ostrov má jednu z nejkrásnějších oblázkových pláží na Jadranu – Južno zlato.

Ostrov Lopud – krátký útěk

Lopud patří do souostroví Elaphiti ležící před městem Dubrovník. Mezi Dubrovníkem a ostrovem je provozována několikrát denně lodní linka, a ta má za následek, že můžete toto krásné město navštívit na jeden den a nebo zde pár dní zůstat. Ostrov má dostatek spodní vody a tím pádem bujnou vegetaci. Daří se zde palmám, citrusovníkům a zdejší olivový olej patří k nejlahodnějším. Zdejší písečná pláž s opravdu nejjemnějšího písku vás nebude chtít od tohoto místa odtrhnout.

Ostrov Lopud; Zdroj: lopud.nl

Mohlo by vás zajímat...

  • Písečné pláže v Chorvatsku vhodné pro děti

    I v Chorvatsku jsou nádherné písečné pláže. Dejte si tu práci a vyberte ubytování blízko nich. A pokud pojedete s dětmi, písečná pláž bude jen další plus ve vaši dovolené.
  • Ostrov Rab - černá historie a zářivá současnost

    Krásně členitý ostrov s písečnou pláží vhodnou pro děti. Rab je ostrov s mnoha letovisky, historickým městem a pravou letní atmosférou.
  • Nejčistší moře v Chorvatsku

    Vybírat dovolenou podle pláže a čistoty moře není nesmysl. Když budete věnovat spoustu času výběru apartmánu nebo hotelu, zkuste hledání otočit a hledat ubytování podle pláže nebo moře. Kvůli němu přece jedete tolik kilometrů.