Ostrov Rab - černá historie a zářivá současnost

Ostrov Rab se nachází v regionu Kvarnerský záliv a se svými 2500 hodinami slunečního svitu ročně, patří k nejslunnějším místům Chorvatska. Nebojte se trajektového spojení pevniny s ostrovem, přišli byste o úžasnou písečnou pláž, kterých není v Chorvatsku mnoho. V sezóně jezdí velmi často, nejpohodlnější je spojení Jablanac-Mišnjak a doba plavby je 20 minut. www.jadrolinija.hr

Město Rab; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

Kultovním a historickým srdcem ostrova je město Rab s osadami Mundanije, Palit, Barbat a Banjol. Staré městské jádro není moc velké, ale zcela jistě vás přenese zpět do minulé éry. Pohodlné je zaparkovat na velkém parkovišti před městem nebo lodí v přístavu. Dominantou města jsou čtyři zvonice – kampanily, které se tyčí vysoko nad dlážděnými uličkami.

Uličky vás zavedou kolem řady bohatě zdobených kostelů až k několika vyhlídkovým místům. Do kostelů se dostanete pouze v době, kdy se koná mše. I zavřené kostely mají mřížku, přes kterou se dá ledacos z interiéru zahlédnout.

Kostel Sv.Jana Evangelia; Zdroj: kroati.de

Mimo hlavní centrum dění a zájmu je sídlo zhruba tři kilometry vzdálené od města u obce Kampor. Jde o místo protkané poklidnou atmosférou a stojí za prohlídku, už kvůli gotickému kostelu sv. Bernarda s neskutečně úchvatnými stropními malbami.

Oddych po celém dnu vám zpříjemní City park Komrčar nebo vyhlášené restaurace Konoba Rab, Santa Maria nebo Restoran Rio, kde základem je nabídka čerstvě nalovených ryb, těstovin a darů moře.

Supetarská draga; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

Kolem městečka Rab, existuje mnoho krásných pláží a zátok, jako zátok Padova I – III v sousedním Banjol, pláže v Palit, v Barbat (zde je i vyhlášený noční klub Disco Santo) a krásných zátok na Frkanj. Moře zde patří k nejčistším, jak je na mnoha místech v Chorvatsku.

Přečtete si, kde je nejčistší moře v Chorvatsku.

Rodiny s dětmi musí určitě navštívit písečnou pláž – Rajska Plaza v kempu San Marino v letovisku Lopar. V letovisku je možnost ubytování v hotelu, apartmánu nebo mobilních domech.

Z Loparu vede i několik pěkných turistických tras, náročnost je dána hlavně kilometry, a podle své zdatnosti naleznete určitě tu vhodnou přímo pro vás.

Rajská pláž; Zdroj: lopar.com

Kde jsou další písečné pláže v Chorvatsku.

Po celodenním koupání v nádherně čistém moři, vás přivítá Rab i večer. Vydejte se pěšky do města na některou letní zábavu nebo do baru na koktejl. Koncem července se koná Raber festival, kdy se město promění v obrovské open air divadlo, místní oblečou historické kostýmy a finále představení je rytířský turnaj. Každý čtvrtek můžete zajít na hudební večer do Holy Cross Church v centru města.

Mohlo by vás zajímat...

  • Ostrov Korčula

    Tento ostrov by byla velká škoda minout. Už při připlouvání trajektem uvidíte krásu bílých pláží a v přístavu si pak pochutnáte na místní rybě, kterých je v místních vodách hojně.
  • Vela Luka - záliv pro klidnou dovolenou

    Ať zavítáte do jakékoliv části ostrova Korčula, uvítá vás krásně čisté moře a mnoho míst ke koupání. Klid ostrova i místa Vela Luka vám nažene plno energie do žil.
  • Baška, letovisko s vyhlášenou písečno - oblázkovou pláží

    Baška není v Chorvatsku jen Baška Voda, ale také městečko na ostrově Krk v oblasti Kvarner. Oblíbené letovisko s krásnou dlouhou pláží.