Baška, letovisko s vyhlášenou písečno - oblázkovou pláží

O Bašce jste jistě slyšeli, protože tak krásné pláže jako jsou zde, nenajdete v celém Chorvatsku. Pobřežní město má 2 kilometry dlouhou pláž jménem Vela Plaza. Pozvolna se svažující pláž písečno-oblázková, ideální pro neplavce a děti. I na ty se tu hodně myslí a je zde pro ně na pláži tobogán.

Pláž Vela Plaza; Zdroj: kroati.de

Kolem pláže je bezpočet restaurací, kaváren a ubytování jak v hotelech, tak v apartmánech. Z balkónu se můžete kochat pohledem na pláž, hory, vinice a olivovníky.

Až se nabažíte hlavní pláže Vela, která je oceněna Modrou vlajkou , objevíte určitě i kousek od centra ležící pláž Zatok. Také zde jsou oblázky, je poměrně velká a můžete zde se psem. Milovníci nudismu zamíří zase na pláž v kempu Bunculuka. Je asi kilometr vzdálená od centra a kvalita je opět vysoká.

Další pláže, kterých je kolem třiceti, nabízí většinou oblázky a nemají turistickou vybavenost. Dostupné jsou na kole, autem a nebo lodním taxíkem, třeba na protějším neobydleném ostrově Prvic.

Nuda pláž Bunculuka; Zdroj: kroati.de

Výborná je dostupnost, jelikož je ostrov spojen s pevninou mostem a odpadne vám tak starost se zajišťováním trajektu.

Přečtěte si o dalším písečném ostrově severu Chorvatska – ostrovu Rab.

Dobré vztahy mezi slovanskými národy začal už začátkem 20. století udržovat Čech – Emil Geistlich, který zde vybudoval hotel, lázně a jako majitel tiskárny o tomto místě s láskou psal. Tím pádem zde začalo jezdit hodně Čechů. Dodnes budova hotelu stojí na promenádě a jsou zde restaurace. A jelikož v létě člověk nepohrdne koktejlem, byl vytvořen žebříček nejlepších plážových barů, kde bar v Bašce, „Blue Bar“, zaujímá desáté místo.

Pro lepší poznání Bašky si určitě udělejte výlety do okolí a do kostelů.

Kostelů je zde několik:

Kostel Sv. Lucie v Jurandvoru je jedním z nejvýznamnějších kostelů v Chorvatsku

Kostel svatého Jana (Clava sv. Ivana) Křtitele, sem si udělejte výlet před obědem, je na kopci a odtud uvidíte Bašku jak na dlani.

Kostel nejsvětější Trojice je ze všech kostelů v Bašce největší a nejvíce zdobný. Pochází z období baroka a v útrobách najdete 8 oltářů, stříbrný kříž a obrazy od slavných malířů.

Kostel Pany Marie, zde je nejkrásnější relikvií oltář podle návrhu malíře Celestina Medovice a jeho zvony zní, pokud Krk navštíví biskup.

Přímo v centru Bašky je Národní muzeum, kde poznáte místní etnografii, jak se žilo v Chorvatsku v době minulé a můžete ji porovnat s tou naší.

Podmořský svět vám ukáže místní aquarium, kde ve dvaceti akváriích žijí přes 100 druhů ryb, jako jsou chobotnice, murény a dokonce i žralok.

Kostel sv.jana Křtitele; Zdroj: kroati.de

Mohlo by vás zajímat...

  • Písečné pláže v Chorvatsku vhodné pro děti

    I v Chorvatsku jsou nádherné písečné pláže. Dejte si tu práci a vyberte ubytování blízko nich. A pokud pojedete s dětmi, písečná pláž bude jen další plus ve vaši dovolené.
  • Baška Voda - sem se lidé vracejí

    Zde se krásně snoubí krása pohoří Biokovo a blankytně modrá mořská hladina. Při odpočívání na bílých plážích si budete nadšeně plánovat výlety do okolních přírodních parků.
  • Nejčistší moře v Chorvatsku

    Vybírat dovolenou podle pláže a čistoty moře není nesmysl. Když budete věnovat spoustu času výběru apartmánu nebo hotelu, zkuste hledání otočit a hledat ubytování podle pláže nebo moře. Kvůli němu přece jedete tolik kilometrů.