Novigrad má tajemství a ne jedno

Nejkvalitnější olivový olej v Chorvatsku

Prý romantická vesnice Novigrad se nachází na severu regionu Istrie mezi městy Umag a Poreč. Navzdory své dobré poloze není masově navštěvována a má své tajemné kouzlo. Celé staré jádro města se nachází na ostrově, který byl v 18. století připojen k pevnině a obehnán městskou zdí. Hradby i památky jsou ve výborné kondici a tak procházky a návštěvy restaurací a kaváren vás budou bavit.

Pláž Crveni Otok; Zdroj: istrien7.com

Vylezte si na některou z věží, abyste se pokochali pohledem. V Lapidárium muzea, které bylo zrenovováno, si můžete prohlédnout sbírku více než 100 kamenných památek, architektonických prvků a liturgických zásob do 18. století.
Zajímavá je stálá výstava mezinárodní námořní historie, která obsahuje například kolekci modelů všech rakousko-uherských válečných lodí.

Přečtěte si článek o nejlepších plážích severu Chorvatska.

Kam na písečnou pláž v Chorvatsku?

Při procházce městem narazíte na farní kostel sv. Pelagiuse a Maxima a hned vedle stojící zvonici postavenou podle vzoru zvonice v Benátkách. Na vrcholu věže je socha sv. Pelagiuse, patrona města. Na počest tohoto svatého se koná každoročně na konci srpna festival, kde vystupují chorvatské lidové skupiny a nabízí se široká škála delikates a dobrého vína.

Kemp 4* Mareda; Zdroj: camping-novigrad.com

Členitost pobřeží není nikdy na škodu. Několik pěkných zátok, které jsou obklopeny krásnou přírodou, bylo oceněno i Modrou vlajkou.

Vyhledávané pláže v oblasti Novigrad, přečtete si zde:

Ubytování na Istrii v apartmánech a hotelech

Pláž u hotelu Maestral; Zdroj: istrien7.com

Co si nenechte s dětmi ujít, je ojedinělá záležitost v Chorvatsku a to vodní park Istralandia. Nachází se jen 6 kilometrů od Novigradu. Pro pěší a ty co si zajdou do kopců je několik pěkných turistických tras, vhodných pro začátečníky i pokročilé. Jízda na kole je zde příjemná. Okolí Novigradu je relativně ploché a kolem pobřeží je hustá síť cyklotras.

Noční život je zde pestrý. Buď zažijete atmosféru některého z festivalů nebo si posedíte v klidu u sklenky vína. Oblíbené jsou dvě kasína v hotelu Maestral a Rotonda. Během léta se nezastaví čas v nejpopulárnějších barech Waikiki beach bar v centru, cafe bar Skalice v okrese Karpinjan a Macumba beach bar v Mareda ( asi 4 kilometry od Novigrad).

Cyklistika Parenzana; Zdroj: istrien7.com

Pokud nechcete nechat nic náhodě, je pro vás důležitá i informace, že nejbližší velká nemocnice se nachází ve městě Poreč ( 17 kilometrů). V Novigradu je lékárna tři ordinace všeobecného lékařství, zubař a veterina.

Na nákup potravin jsou zde dva větší supermarkety a pro výběr hotovosti k dispozici 4 bankomaty.

Oblíbenými suvenýry, kterými uděláte určitě radost je místní víno a olivový olej. Víno značek jako Malvasia, Teran, Merlot, Hrvatica a Cabernet. Místní olivový olej patří k nejkvalitnějším v celém Chorvatsku a tak dodavateli Uljara Al Torcio nebo Uljara Babic neuděláte chybu při výběru.

Vinařství; Zdroj: istrien7.com

Mohlo by vás zajímat...

  • Pláže v oblasti Novigrad

    Pokud vás zaujalo malebné letovisko na chorvatském poloostrovu Istria, podívejte se, jaké pláže vás zde čekají.
  • Poreč, nejnavštěvovanější město Istrie

    Poreč vám bude z letadla připadat stejný jako sousední letovisko Rovinj. Na dovolené si sami ověřte, co je na tom pravdy. Pláže jako všude na Istrii nabízí vysokou kvalitu a děti se určitě nebudou nudit v Dinoparku nebo na Motodromu.
  • Umag - první letovisko Istrie

    Severní část Chorvatska je pro turisty velkým lákadlem. Jsou tu resorty pro rodiny s dětmi a díky skalnatému pobřeží krásná voda na koupání a šnorchlování.