Vela Luka - záliv pro klidnou dovolenou

Toto malebné město se nachází na západním pobřeží ostrova Korčula , asi 45 km západně hlavního města. Ačkoli město Korčula je nejznámější místo ostrova, Vela Luka, s více než 4500 obyvateli, je největší a tím i nabízí širokou škálu různých turistických atrakcí.

Městská pláž Vela Luka; Zdroj: tzvelaluka.hr

Letovisko je orámováno dvěma horami Spilinski, na jehož svahu je také část města. Město je chráněna před studenými větry a nabízí tak svým návštěvníkům mírné středomořské klima s osvěžujícími Mistrály v horkých letních dnech.

Je zde přístav, kde zastavují trajekty a lodě plující ze Splitu a pokračují dále na ostrov Lastovo, kam si můžete počas dovolené udělat výlet.

A co třeba písečná pláž a letovisko Lumbarda na ostrově Korčula, přečtěte si o ní článek.

Tradiční kroj; Zdroj: tzvelaluka.hr

Pokud budete hledat k ubytování spíše apartmány, je toto místo dobrou volbou. Hotely jsou více na sousedním ostrově Hvar, který je i podstatně rušnější.
Kolem pobřeží Vela Luka je mnoho malých zátok a ostrovů. výborně se hodí ke koupání a nabízí celou řadu různých plážích aktivit.

Ostrov Proizd nabízí pláže s bílými kamínky a denně sem jezdí z Vela Luka výletní lodě s nabídkou rybího pikniku. Je zde i nudistická pláž, částečně oblázková a kamenitá.

Městská pláž je dlouhá betonová oblast. Na betonovém pásu jsou lehátka na opalování a kolem restaurace a bary. A všude krásně průzračná voda.

Malý ostrov Osjak nedaleko od pobřeží nabízí nedotčenou přírodu. Celý ostrov je pokryt borovými lesy a cesty a jeskyně spojují krásné pláže s kameny nebo oblázky.

Bílé pláže ostrova Proizd; Zdroj: tzvelaluka.hr

Atrakcí je zde Jeskyně Vela Spila nad městem. Je známá pro své historické objevy, které jsou jedinečné v celé jihovýchodní Evropě. Nejstarší nálezy jsou více než 20 tisíc let staré a je svědkem prvního lidského života pozdní doby kamenné v této oblasti.

Pro ty, kteří chtějí být o něco zdravější se tu vybudovaly lázně. Lázně Kalos se nachází na okraji města a zdejší bahno Lima bylo používáno k léčbě už několika generací.

V centru města je kulturní centrum, kde jsou umístěny sbírky darů známých umělců z celé Evropy a archeologické sbírky města. Hned vedle kulturního centra je farní kostel sv.Josefa, který je dějištěm mnoha katolických svátků a obřadů.

Jeskyně Spila; Zdroj: tzvelaluka.hr

Mohlo by vás zajímat...

  • Ostrov Korčula

    Tento ostrov by byla velká škoda minout. Už při připlouvání trajektem uvidíte krásu bílých pláží a v přístavu si pak pochutnáte na místní rybě, kterých je v místních vodách hojně.
  • Lumbarda - klidná dovolená na písečných plážích

    Nejkrásnější písečné pláže ostrova a lahodné víno světové značky. Místo, které je obklopeno vinicemi, kopci a bílými vápenci. Jižní Dalmácie má opravdu co nabídnout.
  • Písečné pláže v Chorvatsku vhodné pro děti

    I v Chorvatsku jsou nádherné písečné pláže. Dejte si tu práci a vyberte ubytování blízko nich. A pokud pojedete s dětmi, písečná pláž bude jen další plus ve vaši dovolené.