Ostrov Korčula

Oceněné písečné pláže a nedocenitelný klid

Ostrov Korčula právem patří ke klenotům Jižní Dalmácie. Je to díky kráse hlavního města, bílým plážím a pohledům do úrodné krajiny, která se střídá s kopci vysokými přes 500 metrů. Pobřeží je členité a jako ostrov je spojen lodní dopravou s okolními ostrovy Hvar, Lastovo a poloostrovem Pelješac.

Pláž u ubytování Bon Repos; Zdroj: veranstalterkta­loge.de

Korčula je jedním z nejkrásnějších měst v Dalmácii, ne-li celé Chorvatsko. Zejména staré město s úzkými uličkami a malebnými restauracemi, vám dá snový pocit. Korčula je bohatá na umění, kulturu a kuchyni. Ve městě a v okolí Korčuly můžete najít zajímavá muzea, krásné staré kostely a zříceniny hradeb, které kdysi byly používány na obranu. Nejen hradby, ale i čtyři věže chránily město, které je nazýváno „malý Dubrovník“.

Město Korčula; Zdroj: kroati.de

Vzhledem k dobré poloze v severovýchodní části ostrova a mírnému klimatu s průměrnou roční teplotou 16,8 C ° a s jeho 2700 hodinami slunečního svitu za rok patří Korčula k nejvíce oblíbeným místům v Chorvatsku. Populární prázdninovou destinaci rok co rok láká cestovatelé z celého světa. Při zvažování, jaké ubytování vybrat pro svou dovolenou, máte k výběru několik hotelů a mnoho láskyplně zařízených apartmánů.

Obyvatelé města jsou náležitě pyšní na to, že se zde na rodil Marco Polo a setkáváte se s jeho jménem všude. V domě kde se prý narodil je malinké muzeum, kde není opravdu co vidět, ale aspoň je zde z nejvyššího patra krásný panoramatický výhled. Oproti světoznámému Dubrovníku není Korčula přeplněna davy turistů a má podobnou atmosféru.

Korčula je ostrov vína, ale prosím, nekupujte víno v supermarketech. Tam jsou ceny vysoké a kvalita poměrně nízká. Doporučuji vám na ostrov navštívit některou z vinařství a koupit víno tam. Jednou z ověřených je vinice Zure v Lumbardě.

Vzhledem ke své poloze na poloostrově, město Korčula je neustále „omýváno“ mořskými proudy Pelješackého kanálu. To má za následek, že prakticky kdekoliv, i v blízkosti přístavu, se můžete koupat v čistém moři.

Zde oblíbené rybaření ; Zdroj: kroati.de

Oblasti ostrova

Vela Luka, toto malebné město se nachází na západním pobřeží ostrova Korčula, asi 45 km západně hlavního města. Je zde přístav, kde zastavují trajekty a lodě plující ze Splitu a pokračují dále na ostrov Lastovo, kam si můžete počas dovolené udělat výlet. Co se týče koupání, je zde betonová městská pláž s lehátky a blízko toho restaurace a bary. Jinak okolní ostrovy mají oblázkové pláže a skály a okolo města jsou zátoky, kde si místo určitě najdete.

Pristav Vela Luka ; Zdroj: kroati.de

Lumbarda, jedno z mála míst s písečnou pláží. Vesnice leží asi 6 kilometrů od hlavního města, mezi zálivy Pržina a Bili zal. Místo je obklopeno kopci a vinicemi, a v je zde božský klid. V létě vás z klidu proberou lidové slavnosti, tance a zábava. Jednu písečnou pláž najdete hned za hotelem Lumbarda, a pak další dvě východně od města, kde je mělká voda a tak jsou velmi vhodné pro děti.

Jak už několikrát zaznělo, pláže jsou zde nádherné a přímo pláž Pupnatska Luka, nedaleko města Korčula, byla vybrána časopisem „The Guardian“ mezi 20 nejlepších pláží podél evropského pobřeží.

Pláž Pupnatska Luka; Zdroj: kroati.de

Mohlo by vás zajímat...