Jeskyně v Chorvatsku

Chorvatsky ( jama, peć, pećina, spilja ) Některé jeskyně jsou přímo u pobřeží, jiné v přilehlém vnitrozemí. Za nejkrásnější jeskynní soustavu se považují Cerovacké jeskyně (Cerovačke spilje – horní část a dolní část) na severovýchodním okraji Velebitu, 6 km od městečka Gračace směrem na Knin. Obě části jsou dohromady dlouhé 4 km, z toho je zpřístupněno 1 400 metrů. Krápníková výzdoba je neobyčejně bohatá, jsou zde i některé specifické krápníkové útvary. Prohlídka obou částí trvá dvakrát 45 minut. V sezóně je přístup denně. Jeskyně leží 70 km severovýchodně od Zadaru.

Jeskyně Manita

Manita peć či Manita pećina je v národním parku Paklenica v jižní části Velebitu, 4 km od letoviska Starigrad-Paklenica. Tvoří ji jedna obrovská, 175 m dlouhá síň s krápníkovou výzdobou. V sezóně je přístupná denně.

Biševská modrá jeskyně

Biševska modra či plava spilja je na ostrůvku Biševo u ostrova Visu. Je to jedinečný krasový fenomén (intenzivní barevný efekt vzniká lomem světla). Tato jeskyně, svou pozoruhodností soupeřící s Modrou jeskyní na italském Capri, je dlouhá 36 m, přístupná je jen člunem nebo loďkou, a to jen za bezvětrnného počasí bez vln. Nejintenzivnější barvu má kolem 11. hodiny. Východiskem k návštěvě je městečko Komiža na Visu. Doporučuje se odjezd z Komiže kolem 9. hodiny, návštěvníci zůstávají v jeskyni 10 až 15 minut. Na cestu z Komiže, prohlídku a cestu zpět je třeba počítat se 3 hodinami. Návštěvu jeskyně organizují turistické kanceláře v Komiži i v dalších přímořských středodalmatských místech na ostrovech i na pevnině. Výlet do Modré jeskyně se doporučuje spojit s návštěvou jeskyně Medvidina spilja, kde po staletí žili lachtani středomořští (latinsky Monachus albiventer, (chorvatsky morske medvjedice), dnes v celém Středozemním moři téměř vyhubení. Prohlídku zajímavé jeskyně lze spojit s pěkným koupáním.

Titova jeskyně Titova spilja

se třemi síněmi je blízko cesty z Visu do Komiže. Jeskyně, která nemá žádnou výzdobu, byla v letech 1944 – 1945 sídlem Tita a jeho generálního štábu. Jeskyně je dnes přístupná.

Jeskyně Vranjača spilja Vranjača

u vesnice Kotlenica, 28 km severovýchodně od Splitu. Jeskyně je dlouhá 180 m a má pěknou krápníkovou výzdobu. V sezóně je přístupná denně. Prohlídka trvá 30 minut.

Dračí jeskyně Zmajeva spilja

na jižní straně ostrova Brač, nad obcí Murvica ve výšce 280 m n. m. (45 min. pěšky). Navštěvuje se z Bolu. U vchodu vytesány plastiky draka, uvnitř zbytky poustevnických obydlí a kostelíka. Délka prohlídky 15 min. Přístupná podle dohody s turistickým sdružením v Bolu.

Grapćeva jeskyně Grapćeva spilja

na ostrově Hvaru mezi obcemi Zavala a Sveta Nedelja. Nálezy pozůstatků člověka z doby před 3 500 roky, nejstarší jeskynní kresba na území Chorvatska. Návštěva je možná pouze po dohodě s turistickým sdružením, či turistickým birem v obci Jelsa.

Jeskyně Rača spilja Rača

na ostrově Lastovo je volně přístupná. Snadno dostupná z obce Lastovo.

Jeskyně Biserujka spilja Biserujka

na ostrově Krku, ve vnitrozemí u obce Rudine, dostupná z letovisek Malinska a Njivice nebo z obce Šilo proti Crikvenici. Jeskyně má krápníkovou výzdobu a je 110 m dlouhá, zpřístupněno je 65 m. Jeskyně je osvětlená, prohlídka trvá 20 minut. Přístup v sezóně denně. V blízkosti Biserujky je jeskyně Vitezi c (spilja Vitezi c).

Jeskyně Baredine Jama Baredine

u obce Nova Vas v severní části Istrie, ve vnitrozemí, dostupná zejména z Taru, Novigradu nebo Poreče. Jeskyně je dlouhá 120 m a je celá přístupná. Má krápníkovou výzdobu. Prohlídka trvá 30 minut. V sezóně je přístupná denně.

Pro informaci přehled nejdelších jeskyň v přímoří:

  • jeskynní soustava Vilinska spilja – Ombla u Dubrovníka … 3 063 m
  • dolní část Cerovacké jeskyně u Gračacu ve Velebitu … 2 682 m
  • Klementina I u Štirovače ve Středním Velebitu … 2 403 m
  • spilja Gromača u Dubrovníka … 2 171 m
  • Gospodska spilja u Vrliky v Dalmácii … 2 080 m
  • spilja Kotluša u Vrliky v Dalmácii … 2 015 m

Pro Vaši dovolenou v Chorvatsku doporučejeme stránky Chorvatsko ubytování v soukromí

Mohlo by vás zajímat...