Rovinj - nejvíce fotografované město Jadranu

Italská a chorvatská kultura pospolu

Rovinj; Zdroj: maistra.hr

Pokud se vydáte strávit dovolenou v Rovinji, nebudete litovat, dál na jih není třeba pokračovat. Zde naleznete velké množství pláží, atraktivních míst ke shlédnutí a večerní život. Rovinj a sousední Poreč, jakoby dva sourozenci, co si z oka vypadli. A i když je letovisko hojně navštěvované, tak oproti sousednímu Poreči tu není takový nával. Místních obyvatel je 16 000, a pokud se zde setkávají hlavně umělci, tak tu bude hodně pohoda.

Vzdálenost z České republiky na Istrii je průměrně 675 km (07:22).

Ve městě si určitě vyšlápněte na zvonici kostela Sv. Eufemia, věž je 60 metrů vysoká a budete mít nádherný výhled.
A pro ty, kteří chtějí místní historickou nej, tak navštíví farní kostel Nejsvětější Trojice, kde dnes sídlí galerie a historické muzeum a otevřeno je od úterý do neděle.

Pro mnohé bude dostačující už jen procházka uličkami starého města a posezení u přistavu, nejlépe večer, když se bude stmívat, odměnou vám bude nádherný západ slunce.

Rovinj; Zdroj: maistra.hr

Užívat si dovolenou na pláži lze i přímo na městských plážích. Ale není potřeba ležet na betonových plážích, protože pláží a zátok je v okolí Rovinje víc než dost.

Oblíbené oblázkové pláže se nachází u lesoparku Zlatý Mys. V sezóně si ale za parkování dost připlatíte, takže půjčení kola je na místě. Na celé Istrii jsou kvalitní a značené trasy a tak i vnitrozemí by stálo za to projet na kole.

Pláž Villa Rubin; Zdroj: maistra.hr

Kam se od moře vydat na výlet

Chorvaté se umí bavit, a pokud se při vaši dovolené bude konat některé z tradičních akcí, nebojte se zapojit. V srpnu se koná tradiční Svatek svatého Vavřince.
Zábavná akce plná romantické hudby, tance a koncertů pod otevřeným nebem. Díky ztlumenému veřejnému osvětlení vyniknou zapálené louče a komety na obloze.

Další každoroční přitažlivá akce pro rodiny s dětmi je tzv. pirátská výprava lodí Marija, jedna z nejhezčích lodí v rovinjské flotile. Výlet do Limského zálivu a po ostrovech rovinjského archipelagu bývá obvykle celodenní a vyvrcholením je návštěva tzv. Pirátské jeskyně a piknik.

Akvárium Rovinj, během letních měsíců je otevřeno od 9 do 21 hodin

Ostrov sv.Ondřeje, hrad

Grisija, ve stejnojmenné uličce se pořádá výstava a soutěž výtvarného umění pod širým nebem, účastnit se mohou i turisté samouci a děti.

Pěšky si můžete dát trasu 22km dlouhou od Vrsaru, přes Limský kanál až do opuštěného města Dvigrad.

Na kole patří mezi nejkrásnější trasy cyklotrasa Rubin a cesta Captain Morgan.

Rovinj západ slunce; Zdroj: maistra.hr

Mohlo by vás zajímat...

  • Poreč, nejnavštěvovanější město Istrie

    Poreč vám bude z letadla připadat stejný jako sousední letovisko Rovinj. Na dovolené si sami ověřte, co je na tom pravdy. Pláže jako všude na Istrii nabízí vysokou kvalitu a děti se určitě nebudou nudit v Dinoparku nebo na Motodromu.
  • Rabac -rodinná atmosféra menšího letoviska

    Rabac je malé, malebné letovisko na východě istrijského poloostrova a i když není tak velké jako jiná letoviska Istrie, nebudete o nic ochuzeni. Prostorné oblázkové pláže označeny Modrou vlajkou už sami o sobě zvou k dovolené.
  • Nejčistší moře v Chorvatsku

    Vybírat dovolenou podle pláže a čistoty moře není nesmysl. Když budete věnovat spoustu času výběru apartmánu nebo hotelu, zkuste hledání otočit a hledat ubytování podle pláže nebo moře. Kvůli němu přece jedete tolik kilometrů.