Kaštela - sedm hradů, sedm divů Chorvatska

Památky Střední Dalmácie

Kaštel Gomilica; Zdroj: kastela.hr

Opevnění se stavěly, aby uchránily město a obyvatelé. Dnes obdivujeme jak kvalitní práce byla odvedena, když většina z nich ještě stojí. Na své dovolené si od moře zajeďte několik z nich prohlédnout.Město Kaštela se nachází přímo na pobřeží v oblasti Střední Dalmácie mezi dobře známými městy Trogir a Split. Kaštela je vlastně série sedmi historických hradů. Přibližně 16 kilometrů dlouhý a 4 kilometry široký prostor kolem pevnosti, kde žije asi 40 000 obyvatel.

Bylo zde původně 13 pevností rozesetých kolem pobřeží, do dneška zbylo pevností sedm. Z někdejšího řeckého přístavu, následně zastávky římských veteránů a letoviska chorvatských králů se dnes stalo moderní letovisko, stále však nesoucí stejné jméno.

Pláž Dzardin, Kaštel Stari; Zdroj: kastela.hr

Vedle četných památek, zde i v sousedních městech, nabízí region nádherné oblázkové pláže – Kaštelská riviéra. Poskytne vám přirozený stín borovic a mírně se svažující povrch. Kolem pláží je dostatek možností občerstvení v kavárnách a barech. V nabídce restaurací najdete dalmátskou šunku, mořské plody, ryby a další lahůdky. K rybám si objednejte místní výborné víno Crljenak. Místní lidé s láskou pečují jak o vinice, sady a zahrady, tak i o apartmány k pronájmu.

Přečtěte si článek o písečných plážích v Chorvatsku.

Z dalších pláží doporučuji krásnou oblázkovou pláž Gabine, nacházející se v bezprostřední blízkosti věže Nahaj v Kašte Štafilič. A další výtečná pláž se jmenuje Baletna a najde ji v Kaštel Lukšič, v blízkosti slavné restaurace Balena škola. Pláž je vybavena sprchami a na okraji je malé hřiště pro malé plavce. Dále je dobré koupání v Kaštel Štafilič a u hotelu Resnik – Petova Njiva. Populární jsou pláže v kempu Kastel Gomilica, ale vybavena je tedy jen sprchami, bary a lehátka zde nenajdete.

Pláž Baletna, Kaštel Lukšic; Zdroj: kastela.hr

V létě pro vás budou vítanou změnou tradiční festivaly, sportovní vyžití – tenis, hřiště na fotbal, volejbal a večer romantické procházky podél nábřeží nebo pevností.

Jednotlivé Kaštely

Kaštel Štafilic – asi 18 kilometrů od Splitu a je nejsevernějším ze sedmi okresů Kastelas. Z památek zde můžete navštívit ještě zvonici svatého Marija ze 17. století a 1500 let starý olivovník – chlouba zdejší oblasti.

Kaštel Novi – má 4050 obyvatel a byl postaven podle Pavao Antuna čipoka v roce 1512, synovcem architekta Kaštel Stari. Velká věž na trhu a kostel svatého Roka jsou dominantou města.

Kaštel Stari – postaven 1476 a byl nejvíce napadenou pevností. Zde je největší atrakcí kostel svatého Josipa a svatého Ivana.

Kaštel Lukšic – postaven v 15.století bratry Vitturi v renesančním slohu a je pravděpodobně jedním z nejkrásnějších měst. V centru je krásný starý zámek, který byl dějištěm slavného chorvatského milostného příběhu Dobrila a Miljenko. Podoba s Romeo a Julie čistě náhodná:-). Projděte se zde parkem u břehu moře, který je domovem mnoha druhů rostlin, keřů a stromů.

Kaštel Gomilica – také patří k těm krásnějším, postaven v 16. století na malém ostrově. Kompletně obklopený vodou a s pevninou je spojen kamenným mostem a vzbuzuje dojem plovoucího hradu. Dále se můžete kochat kostelem svatého Damjana a nebo více než 700 let starým dubem.

Kaštel Sučurac – jen 10 kilometrů od Splitu. Je zde nejstarší pevnost osady z roku 1392 a její historické jádro patří k těm nejlépe dochovaným. Malebnými uličkami se dostanete ke kostelu Gospe a svatého Juraje na úpatí pohoří Kozjak.

Kaštel Kambelovac – Kaštel byl původně postaven v 16. stol. splitskou šlechtickou rodinou Cambiů na malém ostrůvku při pobřeží, později spojen násypem. Na pobřeží je další opevněný dům této rodiny a uprostřed obce opevněná věž s palácem s bohatým renesančním balkónem.

Místní víno Crljenak; Zdroj: blog.vino.hr

Mohlo by vás zajímat...

  • Nejlepší památky v Paříži

    V hlavním francouzském městě je takové množství slavných památek, že může být obtížné vybrat, do kterých se vypravit. Máte-li na prohlídku Paříže málo času, pak zvolte následující sedmičku.
  • Lumbarda - klidná dovolená na písečných plážích

    Nejkrásnější písečné pláže ostrova a lahodné víno světové značky. Místo, které je obklopeno vinicemi, kopci a bílými vápenci. Jižní Dalmácie má opravdu co nabídnout.
  • Baška Voda - sem se lidé vracejí

    Zde se krásně snoubí krása pohoří Biokovo a blankytně modrá mořská hladina. Při odpočívání na bílých plážích si budete nadšeně plánovat výlety do okolních přírodních parků.